Pajtuński Młyn – historia i opis

Pierwsza wzmianka o Pajtuńskim Młynie pochodzi z 26.01.1374r. Wtedy kapituła warmińska nadała  przywilej lokacyjny dla wsi Pajtuny. Co prawda nie istnieje jeszcze wtedy nazwa Pajtuński Młyn, lecz funkcjonuje majątek związany z młynem jako osobna osada.

W roku 1486 administrator kapituły zwolnił młynarza Sandera na 8 lat od opłat czynszowych w zamian za to, że wyposaży młyn w nowe koło wodne. W czasie wojny szwedzkiej w roku 1655 został spalony i odbudowany dopiero 5 lat później. Na przestrzeni wieków cała posiadłość przeżywała stan świetności i upadków. W dniu 22.01.1945r. młyn obsadzony był przez załogę wermachtu i broniony kosztem dużych strat. Po wojnie młyn został przejęty przez państwo i do 1983roku był użytkowany przez Spółdzielnię Kółko Rolnicze w Purdzie.

W roku 1991 nowi właściciele zakładają spółkę, której celem było utworzenie ośrodka hotelowo-rekreacyjnego. Niestety cały kompleks Pajtuńskiego Młyna pozostaje bez opiekuna i ulega systematycznej grabieży i dewastacji. W roku 2004 stan gospodarstwa (ziemi i budynków) jest opłakany. Powybijane okna, itd., przykro pisać.

Od 26.III.2004r. posiadłość Pajtuński Młyn należy do nas i powoli przywracamy jej dawny blask.

 

 
 

Nasze gospodarstwo to stary dom (młynarzówka) nad rzeką Kośna, młyn wodny, zabytkowa stajnia, stodoła i ponad 30 ha. ziemi. Rzeka stanowi granicę między Warmią i Mazurami. Tak więc część gospodarstwa to Warmia, a część to Mazury. Całość doskonale wkomponowana w pagórkowaty teren, otulona starym lasem, wsłuchana w szum czystej, malowniczej rzeki. Nad całością czuwa figura św. Jana Nepomucena( patron dobrej sprawy, flisaków podobno chroni przed obgadywaniem).

Dom położony kilka metrów nad wodą otoczony drzewami to wymarzone miejsce na pensjonat. Z okien widać zalew i spiętrzenie wody. Jednak atrakcyjne położenie to nie jedyny atut naszego ośrodka. Całe gospodarstwo agroturystyczne to nie tylko pensjonat nad jeziorem.

Największą atrakcją Pajtuńskiego Młyna są dobre konie i świetne warunki do jazdy w terenie. Posiadamy 21 koni w tym 18 pod siodło i do zaprzęgu.

Ponadto do dyspozycji gości:

  • pokoje dwu- , trzy- ,cztero- i pięcio- osobowe z łazienkami
  • salon jadalny z kominkiem
  • oliwkowy salonik z telewizorem
  • piłkarzyki
  • bilard
  • ogród z własną linią brzegową
  • jazda konna
  • bryczka
  • plac zabaw dla dzieci